summary of elections & City Council History

The City of Poway was incorporated on December 1, 1980. Any election materials prior to that date are on file at the County Registrar of Voters. Bob Emery, Linda Oravec, Clyde Rexrode, Mary Shepardson and Bruce Tarzy were elected as the first City Council with Bob Emery and Bruce Tarzy receiving the most votes. The City Council held the first election to fill 3 Council seats on April 13, 1982.

On February 8, 1983, an Ordinance was adopted which consolidated future General Municipal Elections with the November Statewide General Elections to reduce cost and increase voter turnout.  This extended those officeholders' term 7 months.

April 13, 1982 - 3 City Council seats
Frank Palfy

715

Ellen Hamberg

1,470

David Daniels

934

Linda Oravec *

3,407

Mark Tutt

588

W. A. "Bill" Cole

2,048

Clyde Rexrode **

2,235

Norman Rauch

584

L.A. "Bud" Weiderrich

1,388

Robert Willcox

231

Mary Shepardson*

3,305



Registered Voters    

15,755

Total Ballots Cast

5,806

Voter Turnout

37%

*Re-elected
**Died April 12, 1982, but was re-elected.  Carl Kruse appointed May 4, 1982 to fill vacancy.


Took out papers but did not file: Fred Johnson, Forrest Paulson
Disqualified for insufficient signatures on nomination form: Bruce Hamilton

November 6, 1984 - 2 City Council seats
Roger Willoughby

5,165

Mark O'Dell

3,721

Bruce Tarzy *

7,609

Bob Emery *

8,574



Registered Voters    

19,419

Total Ballots Cast

14,607

Voter Turnout

75%

*Re-elected 

Took out papers but did not file: Fred Johnson, Forrest Paulson
Disqualified for insufficient signatures on nomination form: Bruce Hamilton


November 4, 1986 - 3 City Council seats
Brian Quinn

1,581

Don Higginson *

4,801

Bruce Hamilton

1,131

Linda Brannon

6,231

Roger Willoughby

1,693

Walter Champagne

788

Joan Calton

748

Allen Kozakiewicz

1,008

Carl Kruse *

4,287

Linda Oravec

3,791

Frank Zemke

824

Mary Shepardson

3,452

Barry Stratton

1,153



Registered Voters    

20,030

Total Ballots Cast

11,588

Voter Turnout

58%

*Re-elected


Took out papers but did not file: Mary Jude Hagan, Roberto Juarez
File papers, withdrew before the deadline: William Jensen 

November 8, 1988 - 2 City Council seats
Gordon Meyer

4,968

Larry Valente

6,687

Jan Goldsmith *

8,709

Bob Emery **

7,984

Proposition FF Yes

10,960

Proposition FF No

5,969

Proposition GG Yes

4,334

Proposition GG No

12,159



Registered Voters    

23,719

Total Ballots Cast

18,291

Voter Turnout

77%

*Elected
**Re-elected


Proposition FF - Requiring Voter Approval of Land Use Changes to Certain Property if such changes would increase the density or intensify the use permitted by the law in effect on the date of adoption of this Ordinance.

Proposition GG - Requiring preparation of a "Quality of Life Plan." 

June 5, 1990 - 2 Measures
Proposition J Yes

3,555

Proposition J No

5,188

Proposition K Yes

6,056

Proposition K No

2,700



Registered Voters    

22,611

Total Ballots Cast

9,363

Voter Turnout

41%


Proposition J - Shall the General Plan be amended to permit churches and other religious institutional uses to be constructed on natural slopes of greater than 10 percent in rural residential areas?

Proposition K - Shall the electors elect 4 City Councilmembers and a Mayor who shall have a term of office for 4 years?

November 6, 1990 - Mayor & 2 City Council seats
MAYOR

 

    Bob Emery

5,519

    Jan Goldsmith ***

8,854

COUNCIL

 

    Vicki Lazowski

4,715

    Don Higginson **

6,713

    Tony Snesko *

7,515

    Barry Stratton

2,058

    Alan Sugarman

5,802



Registered Voters    

23,386

Total Ballots Cast

15,233

Voter Turnout

65%

*Elected
**Re-elected

***Elected Mayor; created vacancy on Council.  Resigned as Mayor August 4, 1992 to enter State Assembly election.  Don Higginson appointed to fill the vacancy until the November 3, 1992 Special Election.  Kathy McIntyre appointed to fill Council vacancy.


November 3, 1992 - Mayor & 2 City Council seats
MAYOR

 

    Don Higginson ****

13,619

    William Hickey

5,306

COUNCIL

 

    Bob Emery **

11,665

    Vicki Lazowski

5,304

    Judy Mantle

5,332

    Susan Callery *

8,745

    Howard Collins

2,021

Proposition S Yes

14,174

Proposition S No

5,270



Registered Voters    

26,775

Total Ballots Cast

21,162

Voter Turnout

72%


*Elected
**Re-elected

***A Special Election to fill last 2 years of Councilmember Goldsmith's term.
****Elected Mayor; created vacancy on the City Council.  Michael "Mickey" Cafagna appointed to fill the vacancy.

Proposition S - Shall an ordinance by adopted which would require voter approval of land use changes which would permit an asphalt plant in the South Poway Planned Community?

Took out papers but did not file:  Jim Cunningham (taken out by Connie Youngkin for him for City Council), Charles MacLauclan (Mayor)

Withdrew after the filing deadline: Vicki Lazowski

November 8, 1994 - Mayor & 2 City Council seats
MAYOR

 

    Don Higginson **

11,110

    Tony Snesko

5,528

COUNCIL

 

    Kyle Everson

6,301

    Juil White

1,880

    Mickey Cafagna *

8,017

    Jim Crosby

4,431

    Betty Rexford *

6,678



Registered Voters    

26,522

Total Ballots Cast

17,594

Voter Turnout

66.3%

*Elected
**Re-elected


Took out papers but did not file: Richard Freund, Valerie Trout, and Roger Willoughby

November 5, 1996 - 2 City Council seats
    Merrilee Boyack

5,899

    Peggy Collette

2,920

    Bob Emery **

10,557

    Jay Goldby *

8,233

    John Gonnerman

464

    Ed Malone

1,899

    Katrina Pavin

1,994

    Gary Vineyard

1,015

Proposition S Yes    

3,495

Proposition S No

15,214



Registered Voters    

27,160

Total Ballots Cast

19,860

Voter Turnout

73%

*Elected
**Re-elected


Took out papers but did not file: Roger Willoughby

Filed papers but did not have 20 qualified signatures: Roger Mannex

Proposition S - would impose stricter regulations on the keeping of horses and other large animals within the City boundaries.  Proposition Failed.

June 3, 1997 - 1 Measure
Proposition A Yes

4,010

Proposition A No

752



Registered Voters    

26,449

Total Ballots Cast

4,853

Voter Turnout

18%


*Proposition A - Shall an Ordinance replacing the fire protection fee in effect in Poway since 1982 with a fire protection special tax by adopted which will not increase the amount of the assessment and will be used only for fire protection purposes?

Proposition A was adopted by the required 2/3 voter approval.

June 2, 1998 - 1 Measure
Proposition J Yes

6,794

Proposition J No

3,188



Registered Voters    

25,166

Total Ballots Cast

11,089

Voter Turnout

44%


Proposition J - Shall an ordinance for funding police, fire, medical and other emergency services be approved which establishes as a special tax the previously authorized charge to continue paying Poway's costs of participating in the Regional Communications System?

Proposition J was adopted by the required 2/3 voter approval.

November 3, 1998 - Mayor & 2 City Council seats
MAYOR

 

    Joe Diaz, Jr.

5,386

    Mickey Cafagna *

9,452

COUNCIL

 

    Gary R. Vineyard, Sr.

3,372

    Louis J. Tooch

1,353

    Don Higginson *

10,260

    Willie Holland

1,235

    Betty Rexford **

9,968



Registered Voters    

25,748

Total Ballots Cast

16,345

Voter Turnout

64%

*Elected
**Re-elected


Took out papers but did not file: Ed Malone, Eric Wiseman

November 7, 2000 - 2 City Council seats
    Jay Goldby **

11,771

    Bob Emery **

11,467

    Roger Willoughby

6,778



Registered Voters    

27,234

Total Ballots Cast

17,698

Voter Turnout

79%

*Elected
**Re-elected


November 5, 2002 - Mayor & 2 City Council seats
MAYOR

 

    Mickey Cafagna **

10,035

    Louis Tooch

4,462

COUNCIL

 

    Don Higginson **

8,791

    Betty Rexford **

8,975

    R.W. "Nick" Stavros

6,071

Proposition N Yes

7,881

Proposition N No

6,614



Registered Voters    

27,244

Total Ballots Cast

15,808

Voter Turnout

58%

*Elected
**Re-elected


Proposition N - Shall an ordinance of the City of Poway be adopted which would increase the Transient Occupancy Tax from the current 6 percent to 10 percent of a hotel or motel guest's room rate? 

March 2, 2004 - 1 Measure
Proposition E Yes

2,601

Proposition E No

12,211



Registered Voters    

26,637

Total Ballots Cast

14,812

Voter Turnout

50.26%


Proposition E - Shall an ordinance be adopted which would change the General Plan and Zoning Designation of Approximately Twenty Acres at the Northwest Corner of Highway 67 and Poway Road from Rural Residential to Automotive/General Commercial?

Proposition E failed.

November 2, 2004 - 2 City Council seats
    Bob Emery **

7,798

    Merrilee Boyack *

7,788

    Jeff Lake

6,382

    R.W. "Nick" Stavros

5,351

    Scott Harman

4,138

    Connie Messina

3,037

    David C. Harrison

1,629

    Michael J. Doleshal

851



Registered Voters    

29,050

Total Ballots Cast

24,057

Voter Turnout

82.81%

*Elected
**Re-elected


November 7, 2006 - Mayor & 2 City Council seats
MAYOR

 

    Mickey Cafagna *

12,994

    Ed Carboneau

2,893

COUNCIL

 

    Don Higginson **

10,030

    Betty Rexford **

9,426

    Connie Messina

3,751

    Joe St. Lucas

2,717

    David Knopp

2,281



Registered Voters    

27,532

Total Ballots Cast

17,432

Voter Turnout

63.32%

*Elected
**Re-elected


November 4, 2008 - 2 City Council seats
    Merrilee Boyack **

11,967

    Jim Cunningham **

11,161

    Chuck Cross

6,370

    Howard Collins

4,583



Registered Voters    

28,551

Total Ballots Cast

13,077

Voter Turnout

87.41%

*Elected
**Re-elected


June 8, 2010 - Special Municipal Recall Election
SHALL BETTY REXFORD BE RECALLED (REMOVED) FROM THE OFFICE OF MEMBER OF THE CITY COUNCIL?

 

                                                                    YES

9,408

                                                                    NO

2,656

FOR MEMBER OF THE CITY COUNCIL TO SUCCEED COUNCILMEMBER BETTY REXFORD IF SHE IS RECALLED (TERM ENDING NOVEMBER 2010)

 

    John Mullin *

3,152

    Steve Vaus

3,049

    Pete Babich

2,026

    Dave Grosch

1,214

    Chuck Cross

709

    David Radcliff

618

    Roger Willoughby

377

    Howard Collins

238



Registered Voters    

27,421

Total Ballots Cast - Recall Yes or No

12,064

Total Ballots Cast - Replacement 11,423
Voter Turnout

29%

*Elected


November 2, 2010 - Mayor & 2 City Council seats
MAYOR

 

    Don Higginson **

9,657

    R.W. "Nick" Stavros

8,138

COUNCIL

 

    John Mullin *

9,440

    Dave Grosch *

7,313

    Pete Babich

6,981

    Carl Kruse

5,929



Registered Voters    

27,875

Total Ballots Cast

19,937

Voter Turnout

71.52%

*Elected
**Re-elected


November 6, 2012 - 2 City Council seats
Steve Vaus *

11,707

Jim Cunningham **

11,571

Jeff Mangum

7,705

Gary Vineyard

4,188



Registered Voters

29,243

Total Ballots Cast

24,144

Voter Turnout

82.56%

*Elected
**Re-elected


November 4, 2014 - Mayor & 2 City Council seats
MAYOR

 

   Steve Vaus *

8,481

   Don Higginson

6,855

COUNCIL

 

   Dave Grosch**

10,657

   John Mullin**

8,979

   Christopher Olps

3,883



Registered Voters

28,759

Total Ballots Cast

16,191

Voter Turnout

56%

*Elected
**Re-elected



The city of Poway was incorporated on December 1, 1980. The 1st elected Poway City Council consisted of Bob Emery, Linda Oravec, Clyde Rexrode, Mary Shepardson, and Bruce Tarzy. The 2 highest vote recipients (Bob Emery and Bruce Tarzy) received 4 year terms and the remaining 3 (Linda Oravec, Clyde Rexrode and Mary Shepardson) received 2 year terms.

First Election
The City Council held the first election to fill 3 Council seats on April 13, 1982. On February 8, 1983, an Ordinance was adopted which consolidated future General Municipal Elections with the November Statewide General Elections to reduce cost and increase voter turnout.

Mayor Terms
Before 1990, the Mayor was chosen on a rotating basis between the existing 5 City Councilmembers. The term for Mayor was 1 year. In 1990, registered voters of the city of Poway voted to approve Proposition K, to elect 4 City Councilmembers and a directly elected Mayor. Any election materials prior to the city's date of incorporation are on file at the county Registrar of Voters.
Elected December 1980
Councilmember Term Service
Bob Emery 4 year term Served as Mayor August 4, 1981 to April 27, 1982
Linda Oravec 2 year term Served as Deputy Mayor April 27, 1982 to April 5, 1983
Clyde Rexrode 2 year term Served as Mayor December 1, 1980 to August 4, 1981
Mary Shepardson 2 year term Served as Deputy Mayor August 4, 1981 to April 27, 1982
Bruce Tarzy 4 year term Served as Deputy Mayor April 5, 1983 to April 17, 1984
Served as Mayor April 17, 1984 to November 13, 1984

Elected April 13, 1982
Councilmember Term Service
Linda Oravec 4 year term Served as Mayor April 5, 1983 to April 17, 1984
Mary Shepardson 4 year term Served as Mayor April 27, 1982 to April 5, 1983
Served as Deputy Mayor November 12, 1985 to November 18, 1986
Clyde Rexrode 4 year term Died April 12, 1982

Appointed May 4, 1982
Councilmember Term Service
Carl Kruse 4 year term Appointed May 4, 1982, to fill the four year term of Clyde Rexrode
Served May 4, 1982 to November 1986
Served as Deputy Mayor November 13, 1984 to November 12, 1985
Served as Mayor November 12, 1985 to November 18, 1986

Elected November 6, 1984
Councilmember Term Service
Bob Emery 4 year term Served as Deputy Mayor April 17, 1984 to November 13, 1984
Served as Mayor November 13, 1984 to November 12, 1985
Served as Deputy Mayor November 18, 1986 to December 1, 1987
Served as Mayor December 1, 1987 to December 6, 1988
Bruce Tarzy 4 year term Served as Mayor November 18, 1986 to December 1, 1987

Elected November 4, 1986
Councilmember Term Service
Linda Brannon 4 year term Served as Deputy Mayor December 13, 1988 to December 5, 1989
Don Higginson, Jr. 4 year term Served as Mayor December 5, 1989 to December 4, 1990
Carl Kruse 4 year term Served as Deputy Mayor December 1, 1987 to December 13, 1988
Served as Mayor December 13, 1988 to December 5, 1989

Elected November 8, 1988
Councilmember Term Service
Bob Emery 4 year term Served as Deputy Mayor December 4, 1990 to December 3, 1991
Jan Goldsmith 4 year term Served as Deputy Mayor December 5, 1989 to December 4, 1990

Special Election June 5, 1990
Proposition K passed authorizing direct election of Mayor to be effective in November 1990 Election.

Elected November 6, 1990

Councilmember Term Service
Jan Goldsmith 4 year term First "Directly Elected" Mayor December 4, 1990 to August 4, 1992
Elected to State Assembly in June 1992, resigned as Mayor, stayed as Interim Mayor until November 3, 1992, Special Election to fill remainder of his Mayoral position
Don Higginson, Jr. 4 year term
Tony Snesko 4 year term

Appointed December 11, 1990
Councilmember Term Service
Kathy McIntyre 2 year term Appointed to fill the remainder of the two year Councilmember term of Jan Goldsmith from December 11,1990 to November 8, 1994
Served as Deputy Mayor December 3, 1991 to December 1, 1992

Special Election November 3, 1992
Councilmember Term Service
Don Higginson, Jr. 2 year term Elected to fill the last two years left on Mayoral term of Jan Goldsmith from November 3, 1992 to November 18, 1994
Bob Emery 4 year term Served as Deputy Mayor December 1, 1992 to December 14, 1993
Served as Deputy Mayor December 14, 1993 to December 6, 1994
Susan Callery 4 year term Served as Deputy Mayor December 6, 1994 to December 5, 1995

Appointed December 8, 1992
Councilmember Term Service
Mickey Cafagna 2 year term Appointed to fill the remainder of the two year Councilmember term of Don Higginson, Jr. from November 3, 1992 to November 8, 1994

Elected November 8, 1994
Councilmember Term Service
Don Higginson, Jr. 4 year term Re-Elected as Mayor
Mickey Cafagna 4 year term Served as Deputy Mayor December 5, 1995 to December 3, 1996
Betty Rexford 4 year term Served as Deputy Mayor December 3, 1996 to December 2, 1997

Elected November 5, 1996
Councilmember Term Service
Bob Emery 4 year term Served as Deputy Mayor December 1, 1998 to December 7, 1999
Jay Goldby 4 year term Served as Deputy Mayor December 2, 1997 to December 1, 1998

Elected November 3, 1998
Councilmember Term Service
Mickey Cafagna 4 year term Elected Mayor
Don Higginson, Jr. 4 year term Served as Deputy Mayor December 7, 1999 to December 5, 2000
Betty Rexford 4 year term

Elected November 7, 2000
Councilmember Term Service
Bob Emery 4 year term Served as Deputy Mayor December 4, 2001 to December 3, 2002
Jay Goldby 4 year term Served as Deputy Mayor December 5, 2000 to December 4, 2001

Elected November 5, 2002
Councilmember Term Service
Mickey Cafagna 4 year term Re-Elected Mayor
Don Higginson, Jr. 4 year term Served as Deputy Mayor December 9, 2003 to December 7, 2004
Betty Rexford 4 year term Served as Deputy Mayor December 3, 2002 to December 9, 2003
Served as Deputy Mayor December 6, 2005 to December 5, 2006

Elected November 2, 2004
Councilmember Term Service
Bob Emery 4 year term Served as Deputy Mayor December 7, 2004 to December 6, 2005
Served as Deputy Mayor December 11, 2007 to December 9, 2008
Merrilee Boyack 4 year term Served as Deputy Mayor December 5, 2006 to December 11, 2007

Elected November 7, 2006
Councilmember Term Service
Mickey Cafagna 4 year term Re-Elected Mayor - Served until his passing on April 11, 2009
Don Higginson, Jr. 4 year term Served as Deputy Mayor December 9, 2008 to April 28, 2009 Appointed to Fill Remainder of Mayor Cafagna Term from April 28, 2009 - November 2010.
Betty Rexford 4 year term Served until July 6, 2010 Recalled by Special Municipal Recall Election June 8, 2010.

Elected November 4, 2008
Councilmember Term Service
Merrilee Boyack 4 year term
Jim Cunningham 4 year term Served as Deputy Mayor December 7, 2010 to December 4, 2012

Appointed April 28, 2009
Councilmember Term Service
Don Higginson, Jr. 18 months Appointed to Fill Remainder of Mayor Cafagna Term from April 28, 2009 - November 2010.

Appointed June 2, 2009
Councilmember Term Service
Carl Kruse 18 months Appointed to Fill Remainder of Councilmember Higginson's Term from June 2009 to December 2010
Served as Deputy Mayor July 7, 2009 - December 7, 2010

Elected July 6, 2010
Councilmember Term Service
John Mullin 5 months Elected to Fill Remainder of Recalled Councilmember Rexford's Term from July 6, 2010 - December 7, 2010

Elected November 2, 2010
Councilmember Term Service
Don Higginson, Jr. 4 year term Re-Elected Mayor
John Mullin 4 year term Served as Deputy Mayor December 4, 2012 to December 3, 2013
Dave Grosch 4 year term Served as Deputy Mayor December 4, 2013 to present

Elected November 6, 2012
Councilmember Term Service
Jim Cunningham 4 year term Re-Elected Councilmember
Steve Vaus 4 year term

Elected November 4, 2014
Councilmember Term Service
Steve Vaus 4 year term Elected Mayor
Dave Grosch 4 year term Re-Elected Councilmember
 John Mullin 4 Year term Re-Elected Councilmember

Appointed February 3, 2015
Councilmember Term Service
Barry Leonard 22 months Appointed to Fill Remainder of Councilmember Vaus's Term from February 2015 to December 2016